Berberis

Berberys

Berberys nazywany również kwaśnicą pospolitą jest bardzo uniwersalnym krzewem ozdobnym. Większość odmian berberysu swoje właściwości ozdobne zawdzięcza pięknym malutkim i kolorowym listkom ułożonym w niewielkie bukieciki. Wysokie odmiany stosuje się jako żywopłoty lub szpalery. Średniej wysokości odmiany najczęściej są elementem kompozycji rabatowych. Natomiast najniższe odmiany są idealnymi roślinami na skalniaki. Dodatkowo berberys stosowany był w medycynie ludowej przy problemach trawiennych, wątrobowych, żółtaczce czy malarii. Do teraz niektóre odmiany przygotowuje się przy gorączkach czy przeziębieniach, bowiem zawierają dużo witaminy C, soli mineralnych i innych substancji pomocniczych.

Budleja

Buddleja

Budleja jest szybko rosnącym krzewem o rozłożystym pokroju z końcami pędów zwisającym od nadmiaru kwiatów. Szczególnie pięknie wygląda ona w ogrodzie jesienią. Osiąga do 2-2,5 m wysokości. Często budleje określa się mianem motylego krzewu bowiem kwiaty tej rośliny przyciągają swoim zapachem motyle. Dodać do tego należy że roślina ta jest bardzo łatwa w hodowli nawet dla początkujących. Do pełnego rozwoju potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska, w miarę żyznej i przepuszczalnej gleby oraz naważenia nawozami wieloskładnikowymi 2-3 razy w sezonie. Na zimę budleję należy starannie przykryć kopczykiem z ziemi, kory lub liści.

Cornus

Dereń ozdobny

Dereń ozdobny występuje w formie wysokiego krzewu lub niskiego drzewka osiągającego 2-3 m wysokości. W większości odmian dereń jest odporny na mrozy i zanieczyszczenia powietrza dzięki czemu jest często stosowany jako roślina ozdobna w parkach miejskich i przy drogach.

Euonymus fortunei

Trzmielina

Trzmielina jest zimozielonym krzewem o ozdobnych liściach które tworzą piękne kompozycje idealnie nadające się na żywopłoty , tarasy i do obsadzania skwerków. Niektóre odmiany są szczególnie cenione ze względu na liście zmieniające kolor na jesień. Często zwłaszcza w większych ogródkach stanowi tło dla innych roślin lub stosowany jest jako roślina okrywowa zwłaszcza pod koronami drzew, bo rośnie praktycznie wszędzie. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale co ważne trzmielina nie lubi nadmiaru wilgoci.

Forsythia

Forsycja

Forsycja to liściasty krzew osiągający 2-3 m wysokości ceniony ze względu na piękne drobne żółte kwiaty które dosłownie obsypują korę od wczesnej wiosny do maja. Później roślina może stanowić stonowane tło dla innych ogrodowych roślin.

Hibiscus

Ketmia

Ketmia popularnie określana od swojej łacińskiej nazwy Hibiskusem. Często opisuje się ją jako różę bez kolców. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie jest tak cieniona że w Korei uważana jest za roślinę narodową. Hibiskusy ceni się zwłaszcza za okazałe około 10-12 cm kwiaty występujące w rozmaitych kolorach. Ketmia jest piękną rośliną do obsadzeń pojedynczych i grupowych w przydomowych ogródkach oraz w zacisznych parkach. Roślina ta preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Na zimę, zwłaszcza na odkrytych stanowiskach ketmię poleca się okrywać.

Hydrangea arborescens

Hortensja krzaczasta

Hortensja krzaczasta jest często określana jako hortensja drzewiasta lub drzewkowata. Rośnie w formie krzewu który jest w stanie osiągnąć około 1-2 m wysokości. Od hortensji bukietowej odróżniają ją duże osiągające nawet do 25 cm średnicy kwiatostany, które dodatkowo zmieniają odcień zależnie od fazy rozwoju kwiatu. Początkowo są biało zielone, potem w szczytowym momencie rozwoju stają się białe, a u schyłku biel otrzymuje domieszkę różu. Najbardziej poleca się hortensje do małych ogródków, gdzie może występować samotnie lub w grupie, ale najlepiej wygląda na jednobarwnym tle. Hortensja wymaga stanowiska osłoniętego przed wiatrem, lekko zacienionego i o glebie z kwaśnym odczynem.

Hydrangea paniculata

Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe stanowią jedne z najlepiej wyglądających i najłatwiejszych w uprawie roślin. Pochodzi z terenów wschodniej Azji, dzięki czemu w Polsce jest w pełni mrozoodporna.

Laburnum

Złotokap

Złotokap to małe drzewko lub wysoki krzew dorastający do 4-6 m. Uprawiany jest ze względu na charakterystyczne, bardzo ozdobne kwiaty. Złotokap można sadzić pojedynczo lub w grupach. Ze względu na właściwości trujące
całej rośliny (liście, kwiaty, nasiona, sok), nie należy sadzić go w miejscach, gdzie przebywają dzieci.

Magnolia

Magnolia

Magnolia to okazałe krzewy ozdobne osiągające zależnie od odmiany średnio od 3-4 m nawet do 10 m wysokości. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu, ale obecnie dzięki swoim wdziękom zawojowała ogrody na całym świecie. Piękne i wyraziste kwiaty w wielu kolorach genialnie wyglądające na tle miejskiej i ogrodowej zieleni to cecha wyróżniająca magnolie wśród innych krzewów ozdobnych. Większość hodowanych w Polsce odmian jest odporna na mrozy, za wyjątkiem wiosennych przymrozków które mogą zaszkodzić zawiązanym już pąkom kwiatowym. Magnolie wymagają stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego przed wiatrem.

Philadelphus

Jaśminowiec

Jaśminowiec to krzew ozdobny rozrastający się już wczesną wiosną, są rozłożyste i mają ciemnozielone liście. Są niezwykle łatwe w uprawie i polecane początkującym hodowcom. Do rozwoju jaśminowce potrzebują jedynie dużo wody. Mogą występować na stanowiskach słonecznych i półcieniu, z tym że przy niedoborze słońca roślina gorzej się rozwija.

Rhododendron

Różanecznik

Pochodzące z Azji rododendrony (zwane również różanecznikiem) to przepięknie kwitnące, zimozielone, długowieczne krzewy, dorastające do ok. 1-3 m. Charakteryzują się kwiatami o dzwonkowatym kształcie o długości do kilkunastu cm Rododendrony to zdrowe, odporne rośliny o wysokiej mrozoodporności. Sadząc kilka krzewów, można dowolnie tworzyć przepiękne i oryginalne kompozycje. Na ogół nie wymagają cięcia, usuwamy tylko obumarłe pędy. Różaneczniki lubią miejsca zaciszne, półcieniste i cieniste. Sadząc w pełnym słońcu należy zastosować większą ilość torfu w podłożu i utrzymywać wilgotność w celu zapewnienia obfitszego kwitnienia i optymalnego wzrostu.

Rosa

Róża

Róże dzielimy na:
Pierwszą z nich są róże wielkokwiatowe o pięknych, dużych i pełnych kwiatach o silnym charakterystycznym zapachu. Średnio osiągają około 1 m wysokości. Mają wysokie wymagania w kwestii uprawy, ale nadają się zarówno jako kwiaty owocowe jak i na bukiety i wiązanki okolicznościowe. Róże pnące stanowią odmiany róż o długich, wiotkich pędach, które najczęściej rozpinane są na podporach. Osiągają 3 do 5 m wysokości. Cechują się niezwykle pięknym. Idealnie wyglądają zdobiąc ściany, bramki, pergole, trejaże lub łuki.
Róże okrywowe mimo swojego szerokiego zastosowania są stosunkowo rzadko stosowane w ogrodach. Dorastają na wysokość 25-50 cm. Wyróżniają się tym że w większości są mrozoodporne i wytrzymałe oraz niezwykle plenne. Dlatego też są często spotykane w zieleni miejskiej, na różnych skarpach, murkach, okrywają niskie murki, zastępują nieestetyczne trawniki i nadają się do podsadzania innych wyższych roślin ozdobnych. Dodatkowo blokują rozwój chwastów w miejsce których tworzą piękny kobierzec.

Syringa

Lilak

Lilak jest obficie kwitnącym krzewem popularnie stosowanym w ogródkach zieleni miejskiej, a po ścięciu stanowi dodatek do bukietów i wazonów. Nie wymaga specjalnych zabiegów, najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie. Jest idealną rośliną do miejskich ogródków bowiem dobrze toleruje zanieczyszczenia powietrza i gleby oraz przepięknie pachnie. Zwłaszcza efektowanie wygląda jako kompozycja rabatowa lub niski żywopłot.