Amelanchier lamarckii
Świdośliwa
Świdośliwa- jest to roślina ozdobną rosnąca w formie krzewu o bardzo pięknych jasnych kwiatach w kształcie gwiazdy oraz czerwieniących jesienią liściach. Dorasta do ok. 3-4m. Jest całkowicie mrozoodporna. Owocuje od VI do VII. Owoce są bardzo smaczne i słodkie, idealne do deserów oraz konfitur.
Aronia
Aronia
Aronia: jest trochę zapomnianym, długowiecznym krzewem owocowym z Ameryki Północnej, który dorasta do 2,5 m wysokości. Jest bardzo mrozoodporna (do - 35 OC) i odporna na choroby, szkodniki. Aronia ma czarne owoce, nieco cierpkie w smaku, ale bardzo zdrowe, słyną ze swoich właściwości leczniczych. Spożywanie owoców aronii usprawnia pracę układu pokarmowego, układu krążenia, usuwa szkodliwe substancje z organizmu, reguluje ciśnienie krwi, poprawia przemianę materii i gospodarkę tłuszczami. Nadają się na przetwory, nalewki, dżemy i soki. Sok z aronii można w łatwy sposób przygotować w domu. Są bogate w witaminy A, E, C, P, B i karoten oraz błonnik i pektyny. Aronia posiada dużą zdolność przystosowania się do różnych warunków środowiska, jest rośliną światłolubną. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przewiewnych, o dużej pojemności wodnej.
Chaenomeles
Pigwowiec
Pigwowiec japoński ‘Sargentii‘: Pięknie kwitnący krzew ozdobny, Od Kwietnia możemy cieszyć się widokiem kwiatów koloru soczystej pomarańczy. Liście zdrowe, błyszczące, ciemnozielone. Owoce liczne, twarde, pachnące, często stosowane na przetwory. Pora owocowania to wrzesień. Bardzo tolerancyjny, lubi miejsca słoneczne, ciepłe zaciszne. Niski, rozłożysty krzew, o szeroko rozpostartych gałęziach, rośnie do wysokości 60-120 cm. Rozstawa 50 cm, sadzimy w słońcu, nie ma specjalnych wymagań, toleruje wiele typów gleb, choć woli wilgotne. Nadaje się na niskie
żywopłoty, rabaty i do małych ogrodów. Do wykorzystania w zieleni publicznej jako roślina okrywowa.
Elaeagnus angustifolia
Oliwnik
Oliwnik wąskolistny: Bardzo mrozoodporny, dobrze znoszący susze, zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby krzew, dorastający nawet do 8 m. Bardzo ozdobny ze względu na srebrzyste liście i mocno pachnące, miododajne kwiaty. Nadaje się do tworzenia naturalnych barier, szpalerów, sadzenia przy drogach. Daje jadalne, pestkowe owoce, które długo utrzymują się na gałęziach. Może rosnąć w każdej, nawet ubogiej, piaszczystej ziemi, nie wymaga przycinania.
Ficus carica
Figowiec
Ten duży krzew lub niewielkie drzewo dorastające do wysokości 2-3 m to odmiana samopylna, obficie owocująca. Figowiec w polskim klimacie powinno się przez pierwsze 2-3 lata uprawiać w pojemniku na tarasie czy balkonie. Roślinę można wysadzić do gruntu jak wytworzy gruby pień. Wysadzoną w gruncie należy dobrze zabezpieczyć na zimę obsypując jej podstawę warstwą z kory, a pędy agro-włókniną. Natomiast rośliny w donicy przenosimy w jasne, chłodne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 5o C. Kwitnie już przed rozwojem liści, drobnymi żółtymi kwiatami w marcu – kwietniu. Jadalne owoce są bardzo duże, koloru purpurowo-brązowego z różowym miąższem, mają charakterystyczny, wyrazisty smak. Dojrzewają do końca września i osiągają duże rozmiary.
Morus
Morwa
Duże, mrozoodporne krzewy dorastające nawet do 10-15 metrów. Najlepiej rosną i owocują na glebach żyznych, lekkich, stanowisko słoneczne. Owoce kształtem przypominające jeżyny, są duże i bardzo smaczne. Wspomagają odchudzanie dzięki właściwościom ograniczającym przyswajanie cukru przez organizm. Są bogate w witaminy C, A, B1 i B2. Polecamy zarówno morwę z białymi jak i czarnymi owocami
Hippophae rhamnoides
Rokitnik
Okazały, dorastający do 3.5 m, bardzo mrozoodporny krzew z jednymi z najbardziej wartościowych owoców. Jest rośliną dwupienną, do wytworzenia owoców potrzebne są sadzonki żeńskie i męskie (1 męski zapyla 5 krzewów żeńskich). Owoce bogate w mikroelementy, witaminy
z grup B (w tym B12), K i P, A, D, E i C (witamina C z owoców rokitnika nie rozkłada się w procesie przetwarzania i przechowywania!), zawierają także ok. 10% tłustego oleju (leczy się nim wiele schorzeń) oraz kwas foliowy.
Ribes uva-crispa
Agrest
Owoce tych popularnych krzewów to prawdziwa bomba witaminowa, są bogate w witaminy z grup P i B, oraz witaminy A i C. Oprócz tego zawierają błonnik, żelazo, fosfor, potas i sód. Oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają metabolizm, wzmacniają odporność. Dodatkową zaletą jest ich niskokaloryczność. Owoce o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku nadają
się do bezpośredniego spożycia, jak i na wszelkiego rodzaju przetwory. Agrest lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz glebę żyzną o lekko kwaśnym odczynie
Ribes
Porzeczka
Dorastające do 1,5 m, niewymagające specjalnych warunków, mrozoodporne krzewy obficie plonujące każdego roku. Z jednego krzaka czerwonej i białej porzeczki można zebrać do 2 kg owoców, a z czarnej nawet do 3 kg. Mają słodko-cierpki smak, dlatego najlepiej smakują w postaci dżemów, soków i kompotów. Owoce porzeczek są bardzo zdrowe, bogate w witaminę C, P,
witaminy z grupy B, prowitaminy A, biotynę i kwas foliowy. Poza tym zawierają również sole mineralne, potas, żelazo, wapń, magnez i takie mikroelementy jak mangan, bor, jod. Porzeczki najlepiej rosną i owocują na stanowiskach słonecznych. Krzewy posadzone obok siebie tworzą piękny, owocowy żywopłot.
Ribes x nidigrolaria
Porzeczkoagrest
Porzeczkoagrest to skrzyżowanie agrestu i czarnej porzeczki. Mrozoodporny krzew z długimi sztywnymi i grubymi pędami pozbawionymi kolców. Liście ciemnozielone, przypominające liście porzeczki, ale błyszczące i grube. Opadają dopiero późną jesienią. Rośnie silnie, dorasta do nawet 2 m. Roślina bardzo odporna na choroby i szkodniki. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory, soki, nalewki, dżemy i galaretki. Krzewy można obsadzić pojedynczo lub jako owocujący żywopłot.
Rubus
Malina
Silnie rozrastające się krzewy z mocnymi pędami pokrytymi meszkiem i w zależności od odmiany kolcami (np. malina żółta). Kwiaty są miododajne, owoce bardzo smaczne, słodkie i zdrowe, bogate w witaminy A, C, B2 i PP. Przy przeziębieniu i grypie działają przeciwgorączkowo, napotnie i odkrztuśnie. Wspomagają pracę przewodu pokarmowego. Owoce najlepiej dojrzewają w pełnym słońcu, gleba powinna być dość żyzna, przepuszczalna i wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. Malina wymaga silnego cięcia. Jesienią należy więc wyciąć tylko te, na których były owoce, ale zostawić pędy, które wyrosły w bieżącym roku. To na nich będą następne owoce. Poza tym maliny należy ciąć pielęgnacyjnie w trakcie sezonu.
Rubus fruticosus
Jeżyna bezkolcowa
Wieloletnie, mrozoodporne, łatwo rozrastające się krzewy z długimi pędami owoconośnymi, które należy prowadzić przy podporach. Owocują od sierpnia do października, dając nawet 15 litrów pysznych owoców. Owoce dojrzewające w pełnym słońcu są bardzo słodkie, można z nich robić domowe przetwory i doskonałe nalewki.
Rubus hybris
Malinojeżyna
Stanowi unikatowe połączenie dużych czerwonych owoców malin ze słodkim smakiem jeżyn. Powstałe z tej krzyżówki owoce idealnie pasują do soków i galaretek. Malinojeżyny rosną na stanowisku słonecznym w glebie próchnieczej w formie krzewu wymagającego do odpowiedniego kształtowania podpórek na których roślina ta potrafi osiągnąć 3-4 metry.
Vaccinum corymbosum
Borówka amerykańska
Aby cieszyć się borówkami z własnego ogródka wystarczy posadzić je w kwaśnym podłożu o stałej wilgotności, na słonecznym stanowisku. Jeśli chcemy zbierać borówki przez całe lato, posadźmy kilka krzewów o różnym terminie dojrzewania owoców. , osiągające pełnię koloru i smaku pod koniec sierpnia i na początku września, np. ,Darrow’. Lutowe przycinanie przyrostów oraz cięcie odnawiające gwarantują liczne i regularne owocowanie. Borówki amerykańskie są roślinami mrozoodpornymi, dlatego przyjmą się w każdym ogródku i odwdzięczą się pysznymi owocami.
Vaccinum macrocarpon
Żurawina
Owocowy krzew płożący, którego owoce mają dużą wartość odżywczą, smakową i leczniczą. Pąki kwiatowe roślina zawiązuje w lipcu. Kwiaty są pojedyncze, różowe. Owoce są czerwone, ozdobne, jadalne i kuliste, purpurowoczerwone, dojrzewają w październiku, dobrze się przechowują. Można je zamrażać, są doskonale na konfitury oraz do suszenia. Liście zimozielone, czerwone i purpurowe. Sadzić w słonecznym miejscu, gleba kwaśna pH 3,2- 4,5, próchniczna, wilgotna.