Akebia

Akebia

Bardzo rzadko spotykane, oryginalne pnącze, które ze względu na kolor i cynamonowy zapach kwiatów jest smakowicie nazywane czekoladowym winem. Wzrost silny, dorasta do 5-7 m, zasłoni nieatrakcyjne mury, ściany, osłoni nas od sąsiada, pokryje altany, sadzi się je przy wszelkich podporach. Ma pół-zimo-zielone liście, piękne, interesujące, ciemnopurpurowe kwiaty, które pojawiają się na przełomie kwietnia, maja i mają intensywny cynamonowy zapach.

Aristolochia

Kokornak wielkolistny

Niezwykłe, rzadkie pnącze, którego wielkie sercowate liście osiągają powyżej 30 cm średnicy! Liście przebar-wiają się jesienią na żółto i opadają dopiero po przymrozkach. Jego kwiaty mają oryginalny kształt wydłużonej fajki, są fioletowo-brązowe z fioletowymi kropkami, rozwijają się w maju i zwisają na długich szypułkach. Zwabiają muszki i inne owady swym zapachem do środka kwiatu, złapane w ten sposób nie wydostają się już na zewnątrz. Pnącze ma bardzo szybki i silny wzrost, osiągając do 10 m wysokości. Oplata wysokie drzewa, słupy elektryczne i inne wysokie podpory. Roślina mrozoodporna w naszych warunkach klima-tycznych.

Campsis radicans

Milin

Silnie rosnące pnącze, które czepia się podpór za pomocą drobnych korzonków. Dorasta do ok. 6–10 m wysokości przy rocznych przyrostach 2–4 m. Polecamy odmiany ‘Gabor’ – o kwiatach ciemnoczerwonych oraz ‚Judy’ – odmiana o efektownych kwiatach morelowo-żółtych z pomarańczową gardzielą.

Celastrus orbiculatus

Dławisz

Dławisze to silnie rosnące pnącza o niewielkich wymaganiach dorastające do 12 metrów. Ze względu na intensywny wzrost zaleca się stosowanie mocnych podpór. Dławisze ceni się najbardziej ze względu na piękne ulistnienie i atrakcyjne kolorystycznie owoce. Jest rośliną dwupłciową w związku z tym niektóre odmiany wymagają obecności drugiej rośliny odmiennej płci.

Clematis

Powojnik

Powojniki posadzone przy płotach, siatkach, altanach tworzą piękne, kolorowe zasłony. Niektóre odmiany, na przykład: ‘Bill MacKenzie’, czy ‘Paul Farges’ pokryją duże przestrzenie już w ciągu kilku tygodni, sadzone są na ekranach akustycznych przy drogach i autostradach. Przykryją w bardzo krótkim czasie nieestetyczne ściany budynków i mało atrakcyjne płoty. Można też w ten sposób efektownie oddzielić się od sąsiada.

Fallopia Aubertii

Rdest

Najsilniejsze pnącze naszego klimatu, pędami owijające się dookoła podpór. Dorasta do 12 m (6 m rocznego przyrostu). Liście nieduże, zielone. Kwiaty drobne, białe, bardzo liczne. Idealna roślina osłonowa, chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach.

Hedera

Bluszcz

Kolejną naszą propozycją są bluszcze ogrodowe - wyjątkowo wdzięczne, silnie rosnące i nie wymagające dużego nakładu pracy rośliny. Doskonale czują się w różnego typu stanowiskach. Oferujemy Państwu również odmiany bardziej ozdobne, dwukolorowe, które można uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Hummulus Luppulus

Chmiel

Na uwagę zasługuje również chmiel pospolity, bardzo ciekawy ze względu na dekoracyjne szyszki. Nowe odmiany chmielu Chmiel 'Diva’® i Chmiel 'First Gold’® Prima Donna, które wprowadziliśmy do oferty, charakteryzują się pięknym, żółtym wybarwieniem liści (,Diva’®) i dużymi, wydajnymi szyszkami (,First Gold’® Prima Donna, odmiana karłowa). Szyszki chmielu używane są do produkcji piwa.

Jaśmin

Jasminum

W sprzedaży posiadamy kilka odmian jedną z nich jest Jaśmin nagokwiatowy. Bez dwóch zdań zasługuje na większą popularność, bo nie dość, że śliczny, to jeszcze kwitnie, gdy przyroda smacznie śpi. Niespodziewanie w środku zimy nagie gałązki obsypują się złotem. Rośnie sam lub rozpięty na ścianie.Jest jeszcze inny jaśmin, któremu odpowiada nasz klimat, jaśmin Stefana – pnącze o różowych kwiatach. Jest mrozoodporny.

Lonicera

Wiciokrzew

Wiciokrzew to roślina wieloletnia, bardzo ozdobna a do tego łatwa w pielęgnacji. Posiada piękne rurkowate kwiaty. Idealnie nadaje się na podpory, trejaże czy pergole. Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Roślina z powodzeniem uprawiana w polskiej strefie klimatycznej.

Passiflora Caerulea

Męczennica

Należy do roślin szybko rosnących, o niezwykłych kwiatach, średnicy ok. 12 cm. W naszych warunkach klimatycznych polecana do uprawy w pojemnikach na tarasach lub balkonach oraz do ogrodów zimowych. Posiada jadalne owoce, których miąższ używany jest do sporządzania soków, galaretek i napojów chłodzących. Kwitnie od czerwca do września, kwiaty lekko pachnące. Wymaga miejsc osłoniętych, ciepłych, słonecznych. Na zimę należy donicę schować do domu lub cieplejszego, jasnego pomieszczenia o temp. 5-12 O C. W okresie zimowym liście często opadają ale wiosną wypuszcza nowe pędy.

Parthenocissus

Winobluszcz

Samoczepne pnącza, które nie wymagają dodatkowych konstrukcji są idealne na mury i ściany. Pokryją wielkie powierzchnie tworząc barwne ściany (prawdziwą feerię barw), kurtyny o wiele milsze dla oka niż tynk. Szczególnie polecamy winobluszcz pięcioklapowy ‘Murorum’ i trójklapowy ‘Veitchi’, a także zimozielony bluszcz pospolity. Rośliny te są bardzo plastyczne i łatwo dopasowują się do różnych środowisk.

Wisteria

Glicynia

Kolejne silnie rosnące pnącze w naszym asortymencie: glicynia - wisteria chińska. Jest to przepięknie kwitnące pnącze, którego kwiaty zebrane są w długie i bardzo ozdobne grona. Wisteria potrzebuje stabilnych i mocnych podpór, ponieważ jest to wieloletnie pnącze mogące osiągnąć nawet do 10 m wysokości.