Codonopsis pilosula

Żeń szeń

jest szybciej rosnącą i łatwiejszą w uprawie odmianą Żeń- Szenia. W Polsce nazywany jest często dzwonkowcem i używany jest w lecznictwie ludowym, preparatach ziołowych oraz w kosmetyce. Ma bardzo bogaty skład chemiczny, wśród związków czynnych biologicznie dominują fitosterole i triterpeny, związki fenolowe, kwas wanilinowy i inne fenolokwasy. Rośliny należy sadzić na sztucznych podporach w glebie żyznej lub umiarkowanej, na stanowiskach lekko zacienionych.

Jiaogulan gynostemma

Ziele długowieczności

Jiaogulan Gynostemma jest wieloletnią byliną pnącą, pochodzi z południowych Chin. Można uprawiać także w pomieszczeniach domowych przez cały rok, w miejscu dobrze oświetlonym. Jest średnio mrozoodporna ( do -15 OC). Na zimę należy dobrze zabezpieczyć lub przenieść do domu. Wczesną wiosną należy przyciąć tuż nad ziemią wszystkie pędy roślin, które są uprawiane w ziemi. Przycinanie podczas okresu wzrostu powoduje lepsze rozkrzewianie się rośliny. Herbatę można przygotować ze świeżych jak i z suszonych liści. Gotuje się je przez 3 minuty lub parzy tak, jak herbatę. Świeże liście można dodawać do sałatek - mają słodkawy posmak.

Lycium barbarum & Lycium chinensis

Jagoda Goji & Jagoda Chińska

Pełnią ważną rolę w tradycyjnej medycynie chińskiej – prawie każdy ziołowy specyfik leczący oczy zawiera je w swoim składzie. Zwiększają wytrzymałość, stymulują układ odpornościowy, pobudzają, osłaniają wątrobę, poprawiają wzrok, opóźniają efekty starzenia, obniżają ciśnienie krwi. Jagody Goji obecne są także w chińskiej kuchni. Rośliny w uprawie preferują stanowisko słoneczne i glebę przepuszczalną, są mało wymagające i dobrze rosną nawet na ubogim, piaszczystym podłożu.

Stevia

Stewia